Viljandi Teatrihoov ja Viljandi Teatrivabrik esitlevad…
Georges Feydeau näitemäng „Proua kadunud ema“
„Proua kadunud ema" on oma aja ühe tuntuima Prantsusmaa näitekirjaniku Georges Feydeau (1862-1921) komöödia. Feydeau toob terava pilgu ja erakordse huumorisoonega lavale temaaegse Prantsuse keskklassi jooksu raha, võimu ja armastuse nimel. Ta teeb seda pelgalt kui tunnistaja, ilma ilustamata, realistlikult, isegi halastamatult.
Feydeau näidendi keskmes on pea alati valede pundar: mida rohkem valesid kuhjub, seda hullemaks olukord muutub ning väljapääsu pole. Tegelane sipleb nagu kärbes ämblikuvõrgus. „Proua kadunud ema" keskmes on naine ja mees, kes on küll abielus, ent tõelist armastust pole nende vahel iialgi olnud. Teineteises pettumine viib vihkamise, sapi ja haavavate sõnadeni. See pole midagi tavatut. Tegevustiku tõukeks saab uudise: naise ema olevat surnud. See ongi näitemängu vis comica – see toob nähtavale alla surutu ja vaos hoitu. Haripunktini. Pealtvaatajate naeruks.
Lavastaja: Igor Uibo
Laval: Mari Moorats, Marek Nõmm, Priit Tasane, Marika Poolakese
Kujundus: Epp Kristel Uibo ja Kärt Petser
Helikujundus: Igor Uibo
Kestus: 1.10
Esietendus: 18. september 2020 Koidu seltsimajas Viljandis
Produtsent: Viljandi Teatrihoov
Viljandi Teatrivabriku „Proua kadunud ema" on selle näidendi esmalavastus Eestis.
Igor Uibost…
Igor Uibo on sündinud 26. detsembril 1932 Prantsusmaal Pariisis. 1958 – 1994 töötas ta ajakirjanik-reporterina päevalehe Dernières Nouvelles d'Alsace Colmari toimetuses. Tänasel päeval on tal elukoht nii Prantsusmaal kui Eestis. Alates aastast 1962 on ta Colmari teatritrupi Théâtre de la Citerne lavastaja, näitleja ning kunstiline juht. Tänaseks on ta lavastanud 50 näidendit (autoriteks Shakespeare, Marivaux, Molière, Tšehhov, Vian, Frisch, Aristophanes, Büchner, Beckett, Feydeau, Labiche, Courteline, Rabelais, Witkiewicz jt).
Viljandi Teatrihoovist...
Teatrihoov asub Viljandis Koidu Seltsimajas. Teemadeks, millega tegeldakse, on teater, kino, muusika, visuaalkunst, performance. Teatrihoov pakub pinnast, et luua, selle sõna kõige sügavamas ja loomingulisemas tähenduses.
Viljandi Teatrivabrikust...
Viljandi Teatrivabrikut kannustab vajadus uurida, millest teater tänapäeval räägib ning mida ta tahab ja suudab meile öelda. Teatrivabrik püüab pakkuda teatrihuvilistele võimalust avastada Eestis vähe tuntud teatrit ja autoreid. Teatrivabriku eesmärk on innovatiivne teatrilooming – osaliste pidevaks arenemiseks, harimiseks, teatritehnika lihvimiseks ning lavastuste loomiseks. Teatrivabriku mõttele pani alguse Prantsuse XVIII sajandi autori Marivaux` näidendi „Kas armastus või iha" ühine lavastamine 2014. aastal Õisu mõisas.