Jagame täna Erasmus+ õpirände kogemusi Itaaliast!
Kahel tublil SH21/2tTabasalu õppegrupi õppuril Signe Katrin Allikal ja Eha Kirsil oli võimalik osa võtta õpirändest Itaalias. Teele asudes oli küll veidi ärevust, kuid kohale jõudsime kenasti ning rongijaamas oldi meil koostööpartneri Fortese autojuht vastas. Juba järgmisel hommikul kohtusime Silviaga, kes on meie kontaktisik Itaalias. Silvia on väga tore, jutukas ja abivalmis inimene.
Kohe kohtumise alguses näitas ta meile võimalusi bussiga liikumiseks ning juba seadsimegi sammud uude töökohta. Seal võttis meid vastu Marjana, kes vestles meiega, vajadusel Silvia aitas tõlkida. Vaatasime koos üle graafiku ning saime teada, et teeme tööd eraldi osakondades, kuid kõrvuti majades. Siin on õhtused ja hommikused vahetused, osakondades on erivajadustega kliendid, keda meie oma töös saamegi toetada. Õues kohtume ka teise osakonna inimestega, käime osakonniti külas ja saame koos klientidega jalutamas käia. Eks algul läks veidi aega kohanemiseks, oli vaja klientidega harjuda ja eks nendel meiega ka. Kohalikega suhtlemisel on see tore, et iga päevaga jääb mõni itaalia keelne sõna meelde ning seda põnevam on meil oma klientidega suhelda. Hooldustöötajana märkan, et siin ollakse kliendisõbralikud ja kulgetakse ühises rahulikus tempos. Kliente ei keelata, kõikidel lastakse toimetada vastavalt oma võimetele ja soovidele.
Hooldajaid meie majas on kokku kümme, korraga vahetuses 3 hooldajat ja lisaks meie praktikantidena. Siin tehakse igakülgselt rahvusvahelist koostööd, sest pidevalt on teiste maade praktikante samuti. Töötajad on noored ja väga lõbusad ning muusika, tants, naer ja kallistused on tavaliseks suhtlemise keeleks. Kuigi itaallased on emotsionaalsed, siis samas on nad ka põhimõttekindlad ja peavad kinni reeglitest. Peame näitama igapäevaselt green pass´i ning pidama kinni kodukorrast. Tööpäevad on huvitavad ning meie hoolealustel on omad kindlad tegevused, mida kohe kindlasti ei tohi nende eest ära teha, näiteks laua katmine, nõude ja põrandate pesemine – kõik need tegevused, millega nad ise hakkama saavad.
Tööst vabal ajal võtsime plaani soovitused, mida meile lahkelt jagati. Juba esimesel vabal päeval äksime vaatama kahte väikelinna Alpide jalamil. Samuti on Vicenzas mitmeid renessansiaja arhitekti Andres Palladio (1508-1580) tippteoseid, nagu teater Olympic ja basiilika peaväljakul. Veneetsiasse sõites võtsime aga eesmärgiks Markuse väljaku, sõitsime gondliga ning kindlalt saab väita, et Markuse väljaku basiilika katuselt on nüüd kõik vaated ära pildistatud. Veel oleme bussiga jõudnud ära käia Montecchio Maggiore's. Sealt on pärit Shakespeare'i poolt kuulsaks kirjutatud armastuslugu Romest ja Juliast. Ronisime mäele, kus asuvad mõlemate perekondade kindlused. Võrratu elamus vaate ja muidugi ka kohviku näol. Plaanis on veel Firenze Dom´i ja kunstimuuseumi Uffizi Galerii ja Assiisi'se, püha Franciscuse sünnilinna, külastus.
Meie oleme siiani väga rahul, et selle väljakutse oleme vastu võtnud. Erasmus+ õpiränne on suurepärane võimalus näha ja olla osa teisest kultuurist.
Erasmus+link opens on new page Erasmus+ ja Euroopa Solidaarsuskorpuse agentuurlink opens on new page
@õpiränne Euroopasse ja tagasi , Valgamaa Kutseõppekeskuslink opens on new page